چاپ        ارسال به دوست

افزایش فضای شهری و کاهش تراکم اردبیل یک ضرورت است/ اجرای مجتمع آهن‌فروشان پس از سال‌ها انتظار در دولت سیزدهم آغاز شد

استاندار اردبیل با مقایسه شاخص تراکم (نسبت میزان جمعیت به گستره شهر) اردبیل با برخی شهرها، بر ضرورت افزایش تدریجی مساحت شهر اردبیل همراه با تأمین زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز تأکید کرد و گفت: ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم نیازمند بازتر شدن فضای شهری است.

به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری اردبیل، سیدحامد عاملی در آیین آغاز عملیات اجرایی مجتمع آهن‌فروشان اردبیل در محدوده سه‌راهی کورائیم، اظهار کرد: اردبیل تاریخ و هویتی با عظمت دارد و اگر به تاریخ نگاه کنید، بزرگانی که در این شهر و استان آمدند و رفتند، مایه عزت این ملت و مردم هستند.

وی افزود: با توجه به این تاریخ و هویت، اردبیل باید شهری باشد که وقتی فردی وارد آن می‌شود، از نظام شهرسازی آن استقبال کند و ببیند که اردبیل چه تاریخ و هویت با عظمتی دارد و از ظرفیت‌های بزرگی برخوردار است.

استاندار اردبیل ادامه داد: برای اینکه این تاریخ و هویت را به نمایش بگذاریم، نیاز است که در شهر اتفاق‌های جدیدی رخ دهد وگرنه اگر با همین شرایط پیش برویم، اتفاق خاصی به وقوع نخواهد پیوست.

عاملی با بیان اینکه تراکم (نسبت میزان جمعیت به گستره شهر) در اردبیل به ازای هر هکتار ۹۵ نفر است، گفت: اردبیل در این شاخص در مقایسه با سایر شهرها از جمله تبریز که تراکم جمعیتی در آن به ازای هر هکتار ۵۷ نفر است و یا اصفهان که تراکم جمعیتی در آن به ازای هر هکتار ۴۵ نفر است، در وضعیت نامطلوبی قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تراکم، تصریح کرد: هرچه تراکم کمتر باشد، به معنای بیشتر شدن فضاها و مکان‌های با کاربری عمومی، تسهیل توسعه شهر و زندگی راحت‌تر مردم بوده و ارائه خدمات بهتر و بیشتر نیازمند بازتر شدن فضای شهری است.

حل پایدار مشکل ترافیک اردبیل در گرو کاهش تراکم شهری است

استاندار اردبیل با اشاره به معضل ترافیک شهر اردبیل بیان کرد: برای حل همین معضل ترافیکی که با آن روبه‌رو هستیم، حل مسأله تراکم و کمبود فضا بسیار دارای اهمیت بوده و بر سایر اقدامات ما تأثیرگذار است.

عاملی گفت: باید به فکر بزرگ کردن شهر با تأمین زیرساخت‌ها باشیم؛ البته چندی پیش ۶۴۰ هکتار به محدوده شهر اردبیل اضافه شد که برخی برای آن هم حاشیه‌سازی کردند.

آمادگی برای کمک به انتقال اصناف آلاینده و مزاحم شهری به خارج از محدوده مسکونی با ایجاد شهرک‌های تخصصی

وی اظهار کرد: ساماندهی مشاغل و برخی اصناف آلاینده و مزاحم شهری ضروری بوده و مدیریت استان اردبیل برای تسهیل فرایند انتقال این صنوف به خارج از فضای شهری آماده است.

استاندار اردبیل با تأکید بر اینکه باید شرایط مناسبی برای اشتغال فعالان این صنوف فراهم شود، ادامه داد: می‌توان با ایجاد شهرک‌های تخصصی زمینه انتقال فعالان این صنوف را به این شهرک‌ها فراهم کرد تا هم خدمات به شکل متمرکز ارائه شود و هم وجهه شهر حفظ شود‌.

عاملی بیان کرد: جابه‌جایی صنف آهن‌فروشان اردبیل جزو مسائل مهم حوزه مدیریت شهری بود که برای سالیان سال در مورد آن بحث می‌شد اما اقدام خاصی صورت نمی‌گرفت، تا اینکه اکنون در دولت سیزدهم به سرانجام رسید.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود همان‌طور که امروز عملیات اجرایی این پروژه سر موعد آغاز شد، در زمان تعیین‌شده ۳ ساله هم به سرانجام برسد و شهروندان هرچه سریع‌تر شاهد گشایشی در شهر باشند.

گفتنی است، عملیات اجرایی مجتمع آهن‌فروشان اردبیل که در منطقه‌ای واقع در سه‌راهی کورائیم در زمینی به گستره ۳۱ هکتار با زیربنای ۷۸ هزار مترمربع با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۲۰۰۰میلیارد تومان با حضور جمعی از مسؤولان استانی و شهری آغاز شد.

بر اساس اعلام مسؤولان مرتبط، این مجتمع دارای امکاناتی همچون پمپ بنزین، پارکینگ ماشین‌آلات سبک و سنگین، پاسگاه انتظامی، آتش‌نشانی، خدمات تجاری، فضای استراحت رانندگان و رستوران و فروشگاه خواهد بود.

پایان پیام


٢٢:٢٨ - يکشنبه ٦ خرداد ١٤٠٣    /    شماره : ٤٤٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٦٨٠خروج