چاپ        ارسال به دوست

زنجیره‌های مهم تولید در استان اردبیل ایجاد شد/ هیچ واحد تولیدی شاخص راکد در استان نداریم

استاندار اردبیل با بیان اهمیت زنجیره ارزش و تولید در ایجاد ثروت و پیشرفت، گفت: رقابت‌ها در عرصه جهانی نیز متأثر از تکمیل زنجیره تولید بوده و هم‌اکنون در استان اردبیل ۲ زنجیره ارزش پروتئین سفید و صنایع چوب تکمیل شده و زنجیره‌های دیگری هم در حوزه‌های مس، فولاد، خودرو و گردشگری در حال ایجاد و تکمیل است.

به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری اردبیل، سیدحامد عاملی در جریان گفت‌وگوی تلویزیونی در استودیوی «اردبیل نو» نمایشگاه ایران اکسپو‌ ۲۰۲۴، اظهار کرد: زنجیره ارزش و تولید در ایجاد ثروت و پیشرفت دارای اهمیت بوده و رقابت‌ها در عرصه جهانی نیز متأثر از تکمیل زنجیره تولید است.

وی افزود: هم‌اکنون در استان اردبیل زنجیره تولید گوشت سفید ایجاد شده و صادرات این محصول که نیازمند یک‌سری استانداردهای تعریف‌شده بین‌المللی است، از استان انجام می‌شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: در حوزه صنایع چوب و سلولزی نیز در استان اردبیل تکمیل زنجیره اتفاق افتاده است و چوب و محصولات فرآوری‌شده آن با ایجاد زنجیره تولید می‌شود.

عاملی با اشاره به اقدام برای ایجاد زنجیره‌های دیگر تولید در استان، بیان کرد: زنجیره‌های دیگری در حوزه مواد معدنی فلزی ایجاد و گام‌های مهمی برداشته شده که معدن مس و کنسانتره مس از جمله آن‌ها است.

تلاش برای بهره‌برداری از کارخانه فولاد آهن اسفنجی اردبیل طی سال جاری

عاملی تصریح کرد: در زمینه ایجاد زنجیره ارزش حوزه معدن، مجوز ۳۵۰میلیون تن مواد معدنی صادر شده و واحد کنسانتره مس در حال انجام است که در آینده نزدیک بهره‌برداری می‌شود.

وی افزود: در حوزه صنعت فولاد، تلاش می‌شود تا مجتمع آهن اسفنجی اردبیل امسال بهره‌برداری شود و اکتشاف معادن به‌ویژه در حوزه سنگ آهن در حوزه قزل‌اوزن را آغاز می‌کنیم.

استاندار اردبیل با اشاره به زنجیره تولید خودرو در مشکین‌شهر و تکمیل ۸۰درصدی آن، ادامه داد: این زنجیره تولید از مرحله ریخته‌گری تا مکانیکی و الکترونیکی خودرو در استان اردبیل تشکیل و انجام می‌شود.

نواقص زنجیره گردشگری استان اردبیل به‌زودی رفع خواهد شد

عاملی با بیان اینکه محور مهم و دارای ظرفیت در استان اردبیل حوزه گردشگری است، گفت: در این حوزه با توجه به کمبودهایی که در زمینه هتل‌ها، مکان‌های اقامتی و تفریحی داریم، نتوانسته‌ایم به‌صورت مطلوب از ظرفیت‌های گردشگری استان بهره ببریم و ثروت‌افزایی کنیم که برای جبران این کمبود اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به انتخاب اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال گذشته میلادی، اظهار کرد: با توجه به کسب رتبه اول بازاریابی گردشگری خارجی توسط استان اردبیل، امسال هم جذب گردشگرانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را در برنامه داریم.

استاندار اردبیل گفت: با هدف استفاده بهینه از ظرفیت‌های گردشگری استان باید زیرساخت‌های پذیرایی از مسافران مهیا باشد که در دست اجرا بودن ۲ هتل پنج ستاره و یک مرکز گردشگری و پارک آبی در استان در راستای این مهم اجرا می‌شود.

۵ شهرک خصوصی صنعتی در حال احداث است

عاملی با بیان اینکه ۵ شهرک خصوصی صنعتی در استان اردبیل در حال احداث است، ادامه داد: این شهرک‌های صنعتی بزرگ برای صنعت استان موثر خواهد بود.

وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اقدامات صورت‌گرفته، هیچ واحد بزرگ و شاخص راکدی در استان اردبیل نداریم و واحد تسنیم‌نوش هم اخیرا تعیین تکلیف شده و به‌زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

پایان پیام


٢٣:١٣ - دوشنبه ١٠ ارديبهشت ١٤٠٣    /    شماره : ٤٤٣٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٥خروج