چاپ        ارسال به دوست

شورای اداری استان اردبیل با حضور رئیس قوه قضاییه؛

همدلی مسؤولان دولتی و قضایی استان اردبیل برای خدمت به مردم/ برخی مقررات متناقض و ناکارآمد مانعی در مسیر پیشرفت استان است

استاندار اردبیل با بیان اینکه مسؤولان دولتی و قضایی استان همدلانه در خدمت به مردم تلاش مجاهدان دارند، وجود برخی قوانین و مقررات متناقض و ناکارآمد، بخشی‌نگری و نیز تعدد تفاسیر در خصوص برخی قوانین و مقررات را موانعی در مسیر پیشرفت استان اردبیل عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری اردبیل، سیدحامد عاملی در شورای اداری استان که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه برگزار شد، بیان کرد: همه خادمان مردم در دستگاه‌های دولتی و قضایی استان اردبیل مسائل مربوط به همه استان را مسائل خود می‌دانند و با وحدت و همدلی، در خدمت به مردم تلاش مجاهدانه و شبانه‌روزی دارند.

وی افزود: وجود همدلی بین مدیران دولتی با نمایندگان مجلس و مسؤولان قضایی و نظارتی در استان اردبیل باعث شده تا اقدامات در مسیر پیشرفت استان با شتاب و تلاش بیش‌تری دنبال شود.

استاندار اردبیل تصریح کرد: وجود برخی خلاءهای قانونی، بخشی‌نگری‌ها، برخی قوانین و مقررات متناقض و ناکارآمد و نیز تعدد تفاسیر در خصوص برخی قوانین و مقررات، موانعی در مسیر پیشرفت استان اردبیل بوده که با تدبیر موجود در مسؤولان ارشد کشور قابل حل است.

عاملی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود برای رفع چنین مشکلاتی، سازوکار قانونی همانند نشست سران ۳ قوه، در سطح استانی هم با حضور نمایندگان ۳ قوه در استان شکل بگیرد و با برگزاری جلسات منظم، تصمیمات لازم برای حل و فصل مسائل و مشکلات پیشرفت استان اتخاذ شود.

وی با درخواست برای اختصاص حق‌آبه استان اردبیل از رود ارس جهت آبیاری اراضی مرغوب دشت مغان، گفت: لازم است که در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری مربوط به آب، ظرفیت تولید کشاورزی استان اردبیل در نظر گرفته شود و با کمک دستگاه‌های نظارتی، تعیین حق‌آبه استان مورد تجدید نظر قرار گیرد.

استاندار اردبیل با اشاره به موانع صادرات سیب‌زمینی استان، اظهار کرد: تعهدسپاری ارزی موجب توقف صادرات سیب‌زمینی شده و به‌دلیل سود کم برای کشاورز و مشکلات در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و هم‌چنین ابطال کارت بازرگانی صادرکنندگان، این محصول تولیدی استان در انبار مانده که در این راستا اعمال برخی معافیت‌ها در صادرات دارای اهمیت است.

عاملی تصریح کرد: با توجه به وجود ۳۸۶ کیلومتر مرز مشترک استان اردبیل با جمهوری آذربایجان، خواستار اتخاذ تدابیری برای استفاده مردم از منافع مرزنشینی هستیم.

وی با اشاره به پایین بودن سرانه تولید ناخالص ملی استان اردبیل در حد نصف میانگین کشوری، گفت: استان اردبیل ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی، گردشگری و صنعت دارد و اقدامات خوبی هم آغاز شده ولی ثمربخشی همه این اقدامات نیازمند حمایت و تکمیل زیرساخت‌ها است.

استاندار اردبیل افزود: رشد اقتصادی اصلی‌ترین مسأله مردم و مسؤولان استان اردبیل است و این موضوع محور اصلی برنامه‌های پیشرفت استان قرار گرفته و همه منابع به سمت این هدف هدایت شده تا پیشرفت اقتصادی استان اردبیل همپای کشور اتفاق بیفتد.

عاملی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و راه‌ها از جمله اولویت‌های عمرانی استان اردبیل است، ادامه داد: در این زمینه تکمیل پروژه ۱۸ ساله راه‌آهن اردبیل - میانه در دستور کار قرار گرفته و تلاش می‌شود در نزدیک‌ترین زمان ممکن تکمیل شود.

وی با اشاره به تدوین برنامه جامع آب استان اظهار کرد: خیلی‌ها تصور می‌کنند که استان اردبیل مشکل آب ندارد در حالی که هم‌اکنون ۸ شهر استان دچار مشکل تأمین آب بوده و در تأمین آب کشاورزی نیز بروز خشک‌سالی علاوه بر ایجاد محدودیت در تأمین آب، معیشت مردم را نیز دچار مشکل کرده است.

استاندار اردبیل با اشاره به آب‌رسانی به بیش از ۳۹۰ روستای استان اردبیل در ۲ سال گذشته و تداوم اجرای طرح آب‌رسانی به روستاهای استان، گفت: برای جبران عقب‌ماندگی زیرساختی استان اردبیل اقدامات بسیار بزرگی آغاز شده است.

عاملی با بیان اینکه افزایش یک‌میلیون تنی محصولات کشاورزی از جمله اقدامات اساسی مدیریت استان اردبیل برای جبران عقب‌ماندگی تاریخی این منطقه است، بیان کرد: در این زمینه با اذن رهبر معظم انقلاب، اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه نیمه‌تمام طرح آبیاری مدرن پایاب سد خداآفرین در دشت مغان تأمین شده و تکمیل طرح ایجاد ۵۰۰ هکتار گلخانه هم در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: تشکیل زنجیره‌های تولید در استان اردبیل برای تحقق اهداف پیشرفت مهم بوده و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ۱۵ واحد تولیدی در قالب طرح باشگاه ۱۰۰۰ نفری به اشتغال بالای ۱۰۰۰ نفر خواهد رسید.

پایان پیام


٢٢:٠٥ - پنج شنبه ١٦ آذر ١٤٠٢    /    شماره : ٤٣٨٦١    /    تعداد نمایش : ١٨٣خروج