چاپ        ارسال به دوست

استاندار اردبیل:

تقویت زیرساخت ها اولویت توسعه استان است

استاندار اردبیل تقویت زیرساخت ها از جمله راه، راه آهن ، سد و صنایع را اولویت توسعه استان بر شمرد و از برنامه ریزی برای تامین این زیرساخت ها در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، اکبر بهنام جو در گفت و گو با سیمای استانی سبلان تصریح کرد: در همین راستا با همکاری و هم افزایی مسوولان استان اقداماتی صورت گرفته و با توجه به اتفاق نظر جمعی امسال هم اجرای  برنامه های لازم ادامه می یابد.

وی با اشاره به چهار خطه کردن  حدود ۳۳۰ کیلومتر از راههار استان در سالجاری بیان کرد: در 

۴ الی ۵ سال پیش ۵۰ الی ۶۰ کیلومتر از راههای استان چهار خطه بود، که در حال حاضر در تمام محورهای استان از شمال تا جنوب جاده سازی در حال انجام است.

استاندار اردبیل اظهار کرد: در بخش اعتبارات راه ، ۲۸۰ میلیارد تومان به این بخش جذب شده و استان اردبیل جزو استان های اول در جذب بیشترین اعتبار برای پروژه های راه سازی شناخته می شود.

بهنام جو فعال شدن راه آهن اردبیل به عنوان زیرساخت مهم را یادآور شد و افزود: برای راه آهن اردبیل با همکاری بانک ملی هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان مصوب شده که تا کنون هزار میلیارد تومان از این اعتبار جذب شده است.

وی افزود: تا کنون ۵۳ کیلومتر از راه آهن ریل گذاری شده که تا سال آینده این پروژه تکمیل می شود.

استاندار اردبیل با اشاره به انجام مطالعات بارانداز پاس آباد با همکاری قرار گاه خاتم گفت: با تکمیل مطالعات و پیمایش میدانی که مورد توافق آذربایجان نیز است،این خط آهن اجرایی و تمام شهرستان های شمال استان از اتصال خط آهن بهره  می شوند.

وی افزود: همچنین مطالعات اتصال راه آهن و اجرای بارانداز در شهرک صنعتی دو اردبیل نیز انجام شده است.

وی در ادامه به اقدامات انجام گرفته در حوزه گردشگری اشاره و از تکمیل، بهسازی ‌، بازسازی بناهای مهم تاریخی در استان خبر داد.

بهنام جو احیا دریاچه های گردشگری از جمله دریاچه مغان، گیلارلو را یادآور شد و گفت: برای این دریاچه ها سرمایه گذار بخش خصوصی انتخاب شده است.

استاندار اردبیل بیان کرد: برخی پروژه های گردشگری استان از جمله پل معلق ازناو، پیست دوم آلوارس افتتاح و به بهره برداری می رسد.

وی همچنین اجرای طرح های میراث فرهنگی چون بقعه شیخ جبراییل کلخوران، بازگشایی اطراف بقعه شیخ صفی الدین،اجرای سردر  بقعه شیخ صفی و پروژه آبدرمانی نیر را از جمله اقدامات فرهنگی استان در راستای رونق گردشگری دانست.

بهنامجو تصریح کرد: در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در شهرستان های استان اعتباری به شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان ها اختصاص می یابد و با استفاده از این اعتبارات برنامه های فرهنگی برای کاهش آسیب های اجتماعی اجرا می شود.

وی به اجرای سد ها در استان برای توسعه کشاورزی اشاره کرد و گفت: ۲۲۰ میلیارد اعتبار برای  پایاب  سد گیوی از محل  بانک کشاورزی و سپه تامین شده  که این پروژه تا سال آینده به اتمام می رسد.

استاندار اردبیل با بیان اینکه جذب اعتبارات حوزه آب در سال گذشته نسبت به اعتبار مصوب افزایش داشته گفت: اعتبار مصوب برای استان ۶۵ میلیارد تومان بود که با افزایش چند برابری ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار در این حوزه به استان جذب شد.

وی اجرای شبکه پایاب سد خداآفرین را یادآور شد و افزود: برای اجرای این شبکه که ۴۷ هزار هکتار را از دیم خارج می کند ، حدود سه هزار میلیارد تومان هزینه شده که با ارزش فعلی ۱۲ هزار میلیارد تومان می شود.

بهنام جو در ادامه ، بهینه سازی صنایع تبدیلی در استان را برای استفاده مناسب از تولیدات کشاورزی از جمله سیب زمینی ضروری دانست و گفت: نزدیک ۸۰ درصد صنایع تبدیلی در استان داریم که باید بهینه شود.

وی افزود: در استان به سردخانه سرد و اتمسفری با ظرفیت  ۴۰۰ هزار تن نیاز داریم که بتواند سیب زمینی را به نحوه مطلوب نگه دارد.

استاندار اردبیل بیان کرد: ۴۷ مورد ۱۷۵ هزار تن ظرفیت سردخانه در استان داریم و ۵۶ مورد جدید با ۲۷۵ هزار تن نیز در استان در حال اجرا است که با حمایت از این واحدها و تکمیل آن امید می رود نیازهای سردخانه ای استان برطرف شود.

وی همچنین به توسعه صنعت خودرو سازی در استان اشاره کرد و گفت: استان به جمع صنعت خودرو سازی در کشور پیوسته و کارخانه حدید مبتکران در حال حاضر ۱۰ دستگاه کامیون ساخته که در حال شماره گذاری است.

وی افزود: این واحد سفارش ساخت ۲۳۰ خودروی جدید برای شهرداری ها، پیمانکاران و  مردم را دریافت کرده است.


١٦:١١ - دوشنبه ٢ فروردين ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٠٣٩    /    تعداد نمایش : ١٢٠٤خروج