پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٤٠٣
سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»
روستای گردشگری نمهیل

روستای گردشگری نمهیل:

 روستایی کهن و آباد واقع در بخش خورش رستم شهرستان خلخال در استان اردبیل می‌باشد که در کناره‌ی رودخانه‌ی قزل اوزن قرار گرفته است . این روستا با موقعیت منحصر به فردی که به لحاظ جغرافیایی ، آب و هوایی و... دارد در لیست چند روستای گردشگری استان قرار دارد. روستای نمهیل به لحاظ دارا بودن باغات فراوان میوه ازجمله توت- زردآلو- انجیر بزرگترین تولید کننده این میوه‌ها درسطح شهرستان خلخال می‌باشد و این میوه‌ها اکثرا دربازارهای خلخال و اردبیل عرضه می‌گردد .
مزارع روستا از رودخانه روستای دمدل که آن هم از چشمه‌های آق داغ سرچشمه می‌گیرد آبیاری می‌شود. صنایع دستی روستای نمهیل بیشتر تولید جاجیم می‌باشد که در این عرصه از شهرت بین المللی برخوردار می‌باشد.
بیشترین تولیدات میوه‌های روستای نمهیل زرد آلو و توت و انجیر میباشد اما در کنار این محصولات عمده،درختان دیگری نیز در این روستا کاشت می‌شوند نظیر انار و گلابی و گردو و سنجد و ...
در عید نوروز مردم در روستای نمهیل در هنگام تحویل سال نوروز دور هم جمع شده و بزرگ خانواده دعای تحویل سال را میخواند و بقیه تکرار می‌کنند و بعد دید و بازدیدها انجام می‌گیرد.شب عید مردم در خانه‌ها حلوا درست می‌کنند و درمزار رفتگان پخش می‌کنند بعد در روز عید طایفه ای خانه‌ها را می‌گردند و غذای معروف در این روز در همه خانه‌ها شیربرنج است. همچنین آشتی دادن فامیلان و دوستان در این روزها صورت میگیرد.لازم به توضیح است نوید ماه نوروز با خواندن نوروزنامه‌ها در اولین شب اول اسفند ماه داده می‌شود و بچه‌ها به صورت دسته جمعی شعرها و سرودهایی تحت عنوان بهار بهار آمد خوش آمد سرمی دهند.

موسیقی:
موسیقی سنتی هنوز در روستای نمهیل زنده است که بیشتر در عروسی‌ها یا هنگام خوشی وشادی یا در میان دره‌ها وشکارگاه‌ها خوانده می‌شود. معمولا آهنگ‌های شاد وحزن انگیزی که می‌خوانند کاملا با ادراک واحساس همراه است.

 

منو اصلی
لینک

 

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد
تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٤٠٣