چاپ        ارسال به دوست

اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری اردبیل، محمدعلی مجتهدی‌نیا، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل در نشست توجیهی با کارشناسان حقوقی دستگاه‌های کاشف اظهار کرد: اخیرا بخش‌هایی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط مجلس شورای اسلامی به‌نفع مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و اقتصاد کشور اصلاح شده است.

وی افزود: در اصلاحات جدید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، می‌توان به سامانه تجارت اشاره کرد که دولت موظف است آخرین اصلاحیه‌ها و قوانین تجارت را در سامانه بارگذاری کند تا تجار، واردکنندگان و... از آخرین تغییر و تحول بخشنامه‌ها با خبر شوند تا نسبت به اخذ شناسه و کد رهگیری کالاها اقدام کنند که در غیر این‌صورت مطابق قانون برخورد خواهد شد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل تصریح کرد: یکی دیگر از اصلاحات صورت‌گرفته در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اشرافیت دستگاه‌های متولی رسیدگی‌کننده به جرایم و تخلفات فضای مجازی است که در صورت خرید یا فروش هرگونه کالای قاچاق، بررسی‌ها و برخوردهای لازم صورت خواهد پذیرفت.

نگهداری صحیح و حرفه‌ای کالاهای مکشوفه با اصلاحات قانونی جدید

مجتهدی‌نیا با اشاره به ماده ۵۳ این قانون در زمینه تحویل کالای مکشوفه به سازمان اموال تملیکی بیان کرد: اصلاح قانون در ماده ۵۳ این‌گونه است که در صورت کشف کالاهایی مانند دارو، شیلات، دام، سوخت، هیزم و زغال به ترتیب تحویل علوم پزشکی، اداره‌کل شیلات، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و اداره‌کل حفاظت محیط زیست می‌شود که این اقدام و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موجب نگهداری صحیح و حرفه‌ای کالاهای مکشوفه خواهد شد.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بیمه‌ مرکزی مکلف شده از ارائه خدماتی مانند پشتیبانی و خدمات پس از فروش به کالاهایی که به‌شکل قانونی وارد کشور نشده و مراحل قانونی لازم را طی نکرده‌اند، اجتناب کند.

انتهای پیام/


٢١:١٤ - چهارشنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ٣٩٥٧٧    /    تعداد نمایش : ١١٣خروج