نقشه سایت|تماس با ما|نظرسنجی|صفحه اصلی
سال 1400 «سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»
پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠

صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پیشگیری کرونا مهمتر از همه فعالیت ها است


  چاپ        ارسال به دوست

استاندار اردبیل در گفتگوی زنده تلویزیونی:

پیشگیری کرونا مهمتر از همه فعالیت ها است

استاندار اردبیل گفت: در حال حاضر هیچ چیز مهم تر از جان مردم و پیشگیری از ویروس کرونای دلتای هندی در استان نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، اکبر بهنام جو در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه سبلان اظهار کرد: متاسفانه فراگیری کرونای دلتای هندی بسیار گسترده است در حال حاضر بیش از ۵۴۰ نفر بستری در بیمارستان ها و ۳۰۰ نفر هم بستری موقت وجود دارد.

وی با بیان اینکه این ویروس به کودکان زیر ۱۸ سال هم رحم نکرده افزود: ضریب سرایت موج اخیر بسیار سنگین تر از موج چهارم است که این باعث شده تخت های بیمارستانی پر شود و کیفیت خدمات نیز کاهش یابد.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه در پیک های گذشته همکاری مردم با ستاد مدیریت کرونا بیشتر بوده است تصریح کرد: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک کمتر از ۵۰ درصد اعلام شده و عادی انگاری کرونا باعث می شود بستری های خانوادگی و فامیلی افزایش یابد بنابرین تنها راه پیشگیری رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است.

وی افزود: با توجه به اینکه تردد خودروهای غیر بومی به شهرهای قرمز و از شهرهای قرمز به شهرهای زرد و نارنجی ممنوع است، گاهی افراد به جرایم سنگین هم توجه نمی کنند و این بی توجهی ها باعث انتقال ویروس و جهش آن در جامعه می شود.

بهنام جو با اعلام اعمال محدودیت های شدید در پیک پنجم تصریح کرد: متاسفانه در جریان انتخابات انتخابات شهر و روستا، دوره همی های انتخابات در ستادها و خانه ها، دوره همی های خانوادگی، شروع  و افزایش مراسم عروسی ها در آستانه ماه محرم، عادی انگاری در مراسم ترحیم و باز شدن مغازه ها و رستوران ها و موارد دیگر همه دست به دست هم داده تا بستری های پیک پنجم نسبت به پیک های گذشته بیشتر شود.

• تعطیلی آب گرم های معدنی و مراکز گردشگری

نماینده عالی دولت در استان اردبیل اظهار کرد: طبق تصمیم ستاد مدیریت کرونا کلیه آب های گرم معدنی و مراکز گردشگری تعطیل می شود و هتل ها نیز مسافر جدید پذیرش نخواهند کرد و مسافرانی که از گذشته در استان مستقر هستند آنها نیز به خانه های خود بر می گردند.

وی ادامه داد:  همه رستوران ها و غذا خوری ها باید بیرون بر باشند، در این مورد با همکاری قرارگاه شهید سلیمانی اکیپ های نظارتی را افزایش دادیم و با دو سه هفته مراغبت ها و نظارت ها بیشتر باشد.

استاندار اردبیل با بیان اینکه در سطح کشور اعمال محدودیت ها افزایش یافته و مسافرت ها محدود است، گفت: ظرفیت کل تخت های بیمارستانی ۶۵۰ تخت است و باید در شرایط موجود به برپایی بیمارستان صحرایی اقدام شود که حدود سه هزار نفر در قرنطینه خانگی دوران نقاهت خود را سپری می کنند نباید نسبت به این قضیه حاد به راحتی در کنار آن بی اعتنا بگذریم.

وی با بیان اینکه جلسات متعددی با هیئت امنای محلات شش گانه برگزار می کنیم، افزود: تاکید همه رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و برگزاری مراسم در فضای باز با رعایت فاصله است و هرگونه دسته گردانی و برگزاری مراسم در فضاهای بسته و داخل مساجد در شهرها و روستاها ممنوع خواهد بود.

این مسوول با تاکید بر اینکه از این تاریخ تا شرایط عادی هرگونه دوره همی و مراسم عروسی باید تعطیل شود ادامه داد: حتی برگزاری مسابقات ورزشی در سالن ها و مراسم باید تعطیل شود تا به شرایط عادی برگردیم. 

• مشکلی در تزریق واکسن نداریم

استاندار اردبیل با بیان اینکه افرادی که یکی از علایم کرونا را احساس کردند باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند، افزود: باید با احساس هرگونه سرما خوردگی بنا را به ابتلا شدن به کرونا بگذاریم تا ضمن تشخیص و آزمایش های مربوطه از انتشار این ویروس جلوگیری کنیم چرا که بیشتر بستری ها و مراجعبن به بیمارستان ها از یک منبع بصورت خانوادگی مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه روزانه حدود ۱۰هزار دز در سطح استان واکسن تزریق می شود، گفت: تزریق واکسن در سنین بالای ۵۵ سال در تمام شهرستان های استان انجام می شود که خوشبختانه در حال حاضر مشکل واکسن در تعداد وجود ندارد و حدود۱۱۰ دز از فردا موجودی خواهیم داشت و انتظار ما از مردم و افرادی که شرایط دریافت واکسن دارند این است که با در دست داشتن کارت ملی به مراکز درمانی مشخص شده مراجعه کرده و همکاری لازم را با اکیپ های مستقر داشته باشند.

بهنام جو اضافه کرد: تجربه در پیک های گذشته نشان داده تنها راه کاهش این ویروس همکاری مردم و رعایت پروتکل ها بوده و واکسن تنها از مرگ و میر حتمی پیشگیری می کند اما افرادی که واکسینه شده اند ناقلان بدون علایم هستند که باید برای حفظ جان عزیزان خود رعایت کنند.

• با شرایط حاکم مخالف بازگشایی مدارس هستیم

این مسوول بیان کرد: شرایط انتشار ویروس دلتای هندی بسیار گسترده است و کودکان را بیشتر از بزرگان درگیر می کند بنابربن در این شرایط و تا احساس امنیت کامل مدارس باید بصورت مجازی برگزار شود گرچه برگزاری کلاس ها برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید و حیاتی است اما جان این فرزندان بیشتر از همه برای ما ارزش دارد.

بهنام جو اضافه کرد:شکستن خیز بدون توجه به رعایت شیوه نامه ها امکان پذیر نیست و پیک پنجم بسیار خطرناک است همچنین با اعلام وزارت بهداشت واکسن های موجود برای افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است و نباید مدارس باز شود اما برای گروه هدف رانندگان تاکسی، معلمان، دانشگاهیان و کارمندان و کادر درمان باید با تشخیص الویت تزریق شود.

استاندار اردبیل در پایان ضمن تقدیر از کلیه پرسنل دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمان، قرارگاه شهید سلیمانی، هلال احمر، به ویژه مردم فهیم استان گفت: همه ما سوار یک کشتی هستیم در صدرت عدم رعایت یکی از موارد اعلام شده ستاد کرونا از سوی تک تک افراد به اجبار بقیه نیز گرفتار می شوند و تقاضای ما از مردم فهیم این است که تا ایجاد آرامش کامل و امنیت درمانی و شرایط عادی اکیپ های بهداشتی را همکاری کنند.

در این برنامه زنده تلویزیونی، دکتر شهرام حبیب زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز گزارش کلی از اخرین وضعیت این ویروس در سطح استان و نکات لازم جهت پیشگیری از این ویروس را ارایه کرد.


١٢:٤٩ - سه شنبه ١٢ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٤٤خروج
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠