جمعه ٠١ بهمن ١٣٩٥
وب سایت های مفید

نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سایت جدید فرمانداری چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعيف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3090
 بازدید امروز : 358
 کل بازدید : 1937813
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/3125

احترام؛ چيزي که اين روزها کمتر مي‌بينيد

ساده است؛ آن قدر ساده که ديگر دارد پيش پا افتاده مي‌شود. آن‌قدر پيش پا افتاده که ديگر دلمان نمي‌خواهد راجع به آن حرف بزنيم. به همديگر احترام نمي‌‌گذاريم واقعا نمي‌گذاريم. از خودمان نمي‌پرسيم، چرا به همديگر احترام نمي‌گذاريم؟ در واقع ديگر به زماني که بي‌اهميت بشود،‌نزديک شده‌ايم. وقتي پاي حرف موسفيدها مي‌نشينيم هنوز مي‌شنويم که؛ ما در مقابل پدر و مادرمان، پايمان را دراز نمي‌کرديم. ما در مقابل پدر و مادرمان با صداي بلند حرف نمي‌زديم. با آنها يک و دو نمي‌کرديم. به آنها احترام مي‌گذاشتيم. ...


جالب است که نسل فعلي يا لااقل تعداد زيادي از بچه‌هاي نسل سوم، وقتي چنين حرف‌هايي را مي‌شنوند فقط به همديگر نگاه مي‌کنند و در کمال متانت و ادب پوزخند مي‌زنند. بچه‌هاي جوان و نوجوان، بارها اين قصه و حکايت‌هاي تکراري مثل اين را از دهان امثال من و شما شنيده‌اند. ديگر به نظرشان اين قصه‌ها کهنه و قديمي شده است. آنها جوانند و مي‌خواهند چيزهاي جديد و نو بشنوند.

ديگر الان همه مي‌دانند که در دوره «گذار» هستيم. داريم از «سنت» به طرف «مدرنيته» حرکت مي‌کنيم و در واقع زندگي‌هايمان ملغمه‌اي از سنت و مدرنيته است. شايد اين زندگي قاطي‌پاطي شده ما،‌مال اين باشد که تکليفمان با خودمان روشن نيست. نمي‌دانيم که دلمان مي‌خواهد سنتي باشيم يا مدرن بودن را مي‌پسنديم؟ جالب است که هر دو بخش، جذابيت‌هايي دارند.مي‌خواهيم با افکار سنتي، زندگي مدرن و لوکس داشته باشيم و حتي برعکس با افکار مدرن،‌دو دستي به سنت‌هايي چسبيده‌ايم که براي بعضي‌هايش هيچ توجيهي نداريم و نمي‌دانيم براي چه به آنها چسبيده‌ايم؟دلمان مي‌خواهد هميشه احترام ببينيم.

گمان مي‌بريم که به ديگران احترام مي‌گذاريم. قصه دختري که از بيمار بودن طولاني پدرش خسته شده و زير لب گفته! پس چرا نمي‌ميري؟ حکايت پسري که مدام به مادرش مي‌گويد: فکر کرديد کي هستيد؟ براي ما چه کار کرده‌ايد؟ اول اينکه هر کاري کرده‌ايد وظيفه‌تان بوده، دوم اينکه وظيفه‌تان را هم درست انجام نمي‌دهيد!
البته بي‌احترامي کردن فقط خاص رفتارهاي افراد درون خانواده با همديگر نيست. شايد اعضاي خانواده، هر کدام به شکل متفاوتي محق باشند. شايد يکي از دلايل را بتوان ظرفيت‌هاي متفاوت افراد دانست. شايد زياد احترام گذاشتن قشنگ نيست، شايد نوع احترام گذاشتن را در رفتارهايمان مشخص نکرده‌ايم.

مادري را مي‌شناسم که مدام فرزند کوچکش را با القاب بي‌عرضه، تنبل و... صدا مي‌زند، اما از اعضاي فاميل انتظار دارد که به پسر کوچکش احترام بگذارند و شخصيت او را ناديده نگيرند. کودک هم هاج و واج مانده که مفهوم احترام گذاشتن يعني چه؟ وقتي که مدام موردهجوم بي‌احترامي است! وقتي سؤال مي‌کند احترام گذاشتن چگونه است؟ و به چه کسي بايد احترام بگذارد؟ جواب شايسته‌اي دريافت نمي‌کند؛ چون در خانواده‌اي که اعضاي آن با تظاهر به ديگران مي‌خواهند بگويند رفتاري محترمانه و محبت‌آميز نسبت به يکديگر دارند، اما اين فقط ظاهر و رويه زندگي است و نه آنچه بايد باشد، کودک ما چگونه مي‌تواند درک صحيحي از معناي احترام داشته باشد؟!

در يک ميهماني فاميلي و يا دوستانه که همه به لطف محبت ميزبان دور هم جمع شده‌اند بيش از آنکه صداي گفت‌وگو شنيده شود، صداي زنگ‌هاي متنوع موبايل و ارسال S.M.S و جوک براي همديگر که فضا را اشغال کرده ، شنيده مي‌شود. يک روز نوجواني پرسيد: وقتي شما جوان بوديد و ما الان قصه‌اش را مي‌شنويم ميهماني‌ها چگونه بود؟

واقعا تکنولوژي باعث شده آدم‌ها از همديگر دور بشوند؟ اين جواب را شنيد؛ مردم در گذشته به همديگر قلبا احترام مي‌گذاشتند و از بودن با همديگر لذت مي‌بردند، الان به لطف تکنولوژي، زندگي کردن را فراموش کرده‌ايم. يادمان رفته است چگونه بايد با يکديگر رفتار کنيم. اما همه‌اش تقصير تکنولوژي نيست. دلمان خواست زندگي‌اي را که غربي‌‌ها سال‌هاست مي‌خواهند کنار بگذارند، تجربه کنيم، از همديگر دور شويم و رفتارهايي را که سابقاً مهم وحتي قشنگ و بامعني بود با رفتارهايي عوض کنيم که بعد با حسرت از آن ياد کنيم.

توي شيريني فروشي، آقايي ناگهان پرسيد: چرا بچه‌هاي ما به ما مدام بي‌احترامي مي‌کنند؟ اگر در مقابل خواسته غير منطقي‌شان مقاومت کنيم کم مانده است دست‌رويمان بلند کنند. پسرم به من مي‌گويد: به تو احترام مي‌گذارم که نمي‌زنمت وگرنه حقت است! من مانده‌ام که چي حقم است؟ چرا نسل من که حتي هنوز با بزرگان و پدر و مادرش با احترام حرف مي‌زند و با احترام رفتار مي‌کند بايد از جواناني که نسل فعلي هستند، مدام بي‌احترامي ببيند. شيريني فروش مي‌گفت: چون به بچه‌هايمان زياد بها داد‌ه‌ايم.

نويسنده: مرضيه مهدوی

به نقل از: hamdeli.ne

اخبار مهم
برنامه آبروی کوچه ها و افتخار محله ها با محوریت شهیدان شجاعی در شهرستان بیله سوار برگزار شد
برنامه آبروی کوچه ها و افتخار محله ها با محوریت برادران شهیدان نبی و امید علی شجاعی و پاسدار متوفی مرحوم مرتضی شجاعی در روستای زرگر بخش مرکزی شهرستان بیله سوار با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان در منزل این شهیدان برگزار شد
 ١٩:٥٦ - پنج شنبه ٣٠ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرماندار بیله سوار مغان
با تکمیل نیروگاه حرارتی chp علاوه بر رفع مشکلات نوسانات برق مناطق بیله سوار، می‌توان از حرارت تولیدی این نیروگاه برای کشت‌های گلخانه‌ای نیز استفاده کرد
حلیم فرماندار بیله سوار در این دیدار با اشاره به اینکه این نیروگاه با سرمایه گذاری 100میلیارد ریالی بخش خصوصی برای تولید برق 5.4 مگاواتی احداث می شود افزود: امسال کلنگ احداث این پروژه در روستای زرگر بخش مرکزی به زمین زده شد و طی توافق صورت گرفته ظرف مدت 10ماه این نیروگاه تکمیل و آماده استفاده قرار می گیرد.
 ٠٠:٤١ - پنج شنبه ٣٠ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرماندار بیله سوار مغان
کانون پرورش فکری ظرفیتی دارد که در ایمن سازی بنیان خانواده و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار موثر است.
در این دیدار فرماندار با اشاره به خلاقیت پروری فعالیت های کانون پرورش فکری کودک و نوجوان گفت: ایجاد خلاقیت در کودکان و نوجوانان بسیار مهم و ضروری است. در اموزش و پرورش تمرکز بر روی کتاب های درسی و امتحانات است اما یکی از جاهایی که در خلاق سازی کودکان بسیار موثر است کانون است. کودکانی که کانونی بزرگ می شوند در آینده زندگی موفقی خواهند داشت
 ٠١:٢٠ - سه شنبه ٢٨ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرماندار بیله سوار مغان
در سال جاری 10میلیاردو 170میلیون ریال تسهیلات برای طرحهای خوداشتغالی کشاورزی و دامداری، صنایع کوچک، ساماندهی ناوگان حمل و نقل به 52طرح اشتغال زایی بصورت مستقیم پرداخت شده است.
فرماندار بیله سوار در مراسم افتتاح کارگاه نبات و آبنبات پزی در شهر بیله سوار گفت:این کارگاه با آورده 150میلیون ریال و ارائه تسهیلات 300میلیونی از طریق صندوق کارآفرینی امید بیله سوار مورد حمایت قرار گرفته است و برای 3نفر در این کارگاه بصورت مستقیم اشتغال زایی صورت می گیرد.
 ٠٠:٤١ - يکشنبه ٢٦ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل
صادرات محصولات از گمرک بیله سوار 68 درصد افزایش داشته است،امسال 639هزارو 307 نفر از پایانه مرزی بیله سوار تردد کرده اند
نصیری معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل به همراه حلیم فرماندار بیله سوار،شهبازی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل،طاهری فرمانده مرزبانی استان اردبیل،صفریان مدیرکل گمرکات استان اردبیل و رحمتی رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از گمرک و پایانه مرزی بیله سوار بازدید کردند.
 ٢٣:٣٢ - شنبه ٢٥ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
اوقات شرعی
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای استانداری اردبیل محفوظ می باشد.
Copyright © 2010 Ostandari Ardebil. All rights reserved