سال نود و هفت «سال حمایت از کالای ایرانی »
احترام

احترام؛ چيزي که اين روزها کمتر مي‌بينيد

ساده است؛ آن قدر ساده که ديگر دارد پيش پا افتاده مي‌شود. آن‌قدر پيش پا افتاده که ديگر دلمان نمي‌خواهد راجع به آن حرف بزنيم. به همديگر احترام نمي‌‌گذاريم واقعا نمي‌گذاريم. از خودمان نمي‌پرسيم، چرا به همديگر احترام نمي‌گذاريم؟ در واقع ديگر به زماني که بي‌اهميت بشود،‌نزديک شده‌ايم. وقتي پاي حرف موسفيدها مي‌نشينيم هنوز مي‌شنويم که؛ ما در مقابل پدر و مادرمان، پايمان را دراز نمي‌کرديم. ما در مقابل پدر و مادرمان با صداي بلند حرف نمي‌زديم. با آنها يک و دو نمي‌کرديم. به آنها احترام مي‌گذاشتيم. ...


جالب است که نسل فعلي يا لااقل تعداد زيادي از بچه‌هاي نسل سوم، وقتي چنين حرف‌هايي را مي‌شنوند فقط به همديگر نگاه مي‌کنند و در کمال متانت و ادب پوزخند مي‌زنند. بچه‌هاي جوان و نوجوان، بارها اين قصه و حکايت‌هاي تکراري مثل اين را از دهان امثال من و شما شنيده‌اند. ديگر به نظرشان اين قصه‌ها کهنه و قديمي شده است. آنها جوانند و مي‌خواهند چيزهاي جديد و نو بشنوند.

ديگر الان همه مي‌دانند که در دوره «گذار» هستيم. داريم از «سنت» به طرف «مدرنيته» حرکت مي‌کنيم و در واقع زندگي‌هايمان ملغمه‌اي از سنت و مدرنيته است. شايد اين زندگي قاطي‌پاطي شده ما،‌مال اين باشد که تکليفمان با خودمان روشن نيست. نمي‌دانيم که دلمان مي‌خواهد سنتي باشيم يا مدرن بودن را مي‌پسنديم؟ جالب است که هر دو بخش، جذابيت‌هايي دارند.مي‌خواهيم با افکار سنتي، زندگي مدرن و لوکس داشته باشيم و حتي برعکس با افکار مدرن،‌دو دستي به سنت‌هايي چسبيده‌ايم که براي بعضي‌هايش هيچ توجيهي نداريم و نمي‌دانيم براي چه به آنها چسبيده‌ايم؟دلمان مي‌خواهد هميشه احترام ببينيم.

گمان مي‌بريم که به ديگران احترام مي‌گذاريم. قصه دختري که از بيمار بودن طولاني پدرش خسته شده و زير لب گفته! پس چرا نمي‌ميري؟ حکايت پسري که مدام به مادرش مي‌گويد: فکر کرديد کي هستيد؟ براي ما چه کار کرده‌ايد؟ اول اينکه هر کاري کرده‌ايد وظيفه‌تان بوده، دوم اينکه وظيفه‌تان را هم درست انجام نمي‌دهيد!
البته بي‌احترامي کردن فقط خاص رفتارهاي افراد درون خانواده با همديگر نيست. شايد اعضاي خانواده، هر کدام به شکل متفاوتي محق باشند. شايد يکي از دلايل را بتوان ظرفيت‌هاي متفاوت افراد دانست. شايد زياد احترام گذاشتن قشنگ نيست، شايد نوع احترام گذاشتن را در رفتارهايمان مشخص نکرده‌ايم.

مادري را مي‌شناسم که مدام فرزند کوچکش را با القاب بي‌عرضه، تنبل و... صدا مي‌زند، اما از اعضاي فاميل انتظار دارد که به پسر کوچکش احترام بگذارند و شخصيت او را ناديده نگيرند. کودک هم هاج و واج مانده که مفهوم احترام گذاشتن يعني چه؟ وقتي که مدام موردهجوم بي‌احترامي است! وقتي سؤال مي‌کند احترام گذاشتن چگونه است؟ و به چه کسي بايد احترام بگذارد؟ جواب شايسته‌اي دريافت نمي‌کند؛ چون در خانواده‌اي که اعضاي آن با تظاهر به ديگران مي‌خواهند بگويند رفتاري محترمانه و محبت‌آميز نسبت به يکديگر دارند، اما اين فقط ظاهر و رويه زندگي است و نه آنچه بايد باشد، کودک ما چگونه مي‌تواند درک صحيحي از معناي احترام داشته باشد؟!

در يک ميهماني فاميلي و يا دوستانه که همه به لطف محبت ميزبان دور هم جمع شده‌اند بيش از آنکه صداي گفت‌وگو شنيده شود، صداي زنگ‌هاي متنوع موبايل و ارسال S.M.S و جوک براي همديگر که فضا را اشغال کرده ، شنيده مي‌شود. يک روز نوجواني پرسيد: وقتي شما جوان بوديد و ما الان قصه‌اش را مي‌شنويم ميهماني‌ها چگونه بود؟

واقعا تکنولوژي باعث شده آدم‌ها از همديگر دور بشوند؟ اين جواب را شنيد؛ مردم در گذشته به همديگر قلبا احترام مي‌گذاشتند و از بودن با همديگر لذت مي‌بردند، الان به لطف تکنولوژي، زندگي کردن را فراموش کرده‌ايم. يادمان رفته است چگونه بايد با يکديگر رفتار کنيم. اما همه‌اش تقصير تکنولوژي نيست. دلمان خواست زندگي‌اي را که غربي‌‌ها سال‌هاست مي‌خواهند کنار بگذارند، تجربه کنيم، از همديگر دور شويم و رفتارهايي را که سابقاً مهم وحتي قشنگ و بامعني بود با رفتارهايي عوض کنيم که بعد با حسرت از آن ياد کنيم.

توي شيريني فروشي، آقايي ناگهان پرسيد: چرا بچه‌هاي ما به ما مدام بي‌احترامي مي‌کنند؟ اگر در مقابل خواسته غير منطقي‌شان مقاومت کنيم کم مانده است دست‌رويمان بلند کنند. پسرم به من مي‌گويد: به تو احترام مي‌گذارم که نمي‌زنمت وگرنه حقت است! من مانده‌ام که چي حقم است؟ چرا نسل من که حتي هنوز با بزرگان و پدر و مادرش با احترام حرف مي‌زند و با احترام رفتار مي‌کند بايد از جواناني که نسل فعلي هستند، مدام بي‌احترامي ببيند. شيريني فروش مي‌گفت: چون به بچه‌هايمان زياد بها داد‌ه‌ايم.

نويسنده: مرضيه مهدوی

به نقل از: hamdeli.ne

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3374
 بازدید امروز : 42
 کل بازدید : 2212958
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/0937
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای استانداری اردبیل محفوظ می باشد.
Copyright © 2010 Ostandari Ardebil. All rights reserved