نقشه سایت|تماس با ما|صفحه اصلی
سال نود و نه «سال جهش تولید»
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩

اخبار > اجرای نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر تا پایان سالجاری به اتمام می رسد


  چاپ        ارسال به دوست

استاندار اردبیل:

اجرای نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر تا پایان سالجاری به اتمام می رسد

استاندار اردبیل گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته با همکاری وزارت نیرو، عملیات اجرایی نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، اکبر بهنام جو در جریان بازدید از روند اجرای این نیروگاه به همراه معاون وزیر نیرو و نماینده مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عملیات اجرایی این نیروگاه که شامل حفاری هفت چاه بوده که انجام شده و این چاهها نزدیک به ۳۵ مگاوات برق می تواند تولید کنند.

وی افزود: در مرحله اول در این نیروگاه مقدمات و مراحل تولید برق پنج مگاواتی برای افتتاح آماده می شود.

استاندار اردبیل اظهار کرد:این پروژه علاوه بر اینکه که یک تکنولوژی برای کشور در بحث تولید انرژی محسوب می شود، کاربری های دیگری نیز می تواند داشته باشد.

بهنام جو گفت: با توجه به خروجی آب ۴۰ لیتر در ثانیه از این نیروگاه، می توان مجموعه های توریستی، تفریحی و آبدرمانی در این منطقه ایجاد کرد.

وی به وجود پتانسیل بالای منطقه در دامنه زیبای سبلان به لحاظ گردشگری اشاره کرد و افزود: با جذب سرمایه گذاران حوزه گردشگری می توان از ظرفیت های این منطقه در راستای توسعه این بخش و رونق گردشگری شهرستان بهره برد.

بهنام جو تصریح کرد: همچنین ایجاد مرکز پرورش آبزیان و احداث گلخانه نیز از جمله اقداماتی است که با استفاده از آب خروجی از این نیروگاه قابلیت اجرا دارد.

وی فعال شدن این نیروگاه در منطقه را تولدی نو برای شهرستان و استان دانست و گفت: این پروژه حرکتی اقتصادی برای منطقه و حتی کشور است که بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته و با همکاری وزارت نیرو تا پایان سال به اتمام می رسد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو نیز در این بازدید از همکاری این وزارتخانه برای آمدن این نیروگاه به داخل مدار خبر داد.

همایون حائری افزود: با توجه به طولانی شدن زمان اجرای این پروژه تمهیدات لازم برای تامین اعتبار انجام گرفته و تلاش می شود تا پایان سالجاری تکمیل شود.

وی بیان کرد: موضوعات مربوط به قراردادها و منابع مالی در اسرع وقت حل و فصل و حمایت های لازم از سوی نماینده این شهرستان و استاندار اردبیل برای تسریع در اجرا به عمل می آید.

نماینده شهرستان مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به طولانی شدن زمان اجرای این پروژه خواستار تسریع در عملیات اجرا و تکمیل آن شد.

محمود عباس زاده افزود: این نیروگاه نماد پیشرفت و تکنولوژی در کشور بوده و امید می رود به عنوان اولین های کشور، امسال این طرح هم به بهره برداری برسد.

وی بیان کرد: تاثیر این پروژه فراتر از بحث اقتصادی و تولید برق است و در عرصه های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی تاثیری به مراتب بالاتر از بحث فنی و اقتصادی دارد.

مطالعات اولیه این پروژه از سال ۷۴ شروع شده و در حال حاضر پیشرفت این پروژه به ۷۱ درصد رسیده است.

در فاز اول بهره برداری از تولید پنج مگاوات به صورت پایلوت عملیاتی می شود.


١٨:٤١ - چهارشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٣٥٧٤١    /    تعداد نمایش : ١١٣خروج
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩